Žilinská tržnica má nový život a nadýchne sa už túto sobotu. Do centra mesta sa vracia trh! Moderná tržnica s kvalitnými a lokálnymi výrobkami privíta kupujúcich pestrou ponukou sortimentu už túto sobotu od 9:00. Okrem možnosti nákupu bude súčasťou podujatia aj kultúrny program. Pre deti je pripravený workshop výroby vianočných ozdôb a následne zdobenie tržnice. Nebude chýbať ani ľudová hudba, vyskúšanie si drotárskeho umenia s prednáškou, káva a nápoje počas hudobného doprovodu od DJ Showty a vianočná projekcia maľovaná pieskom od ukrajinskej umelkyne Anastasija Melencova. 

 

„Kreatívne trhovisko je výsledkom snahy mesta zlepšiť verejný priestor v oblasti tzv. starého trhu. Cieľom je vrátiť atmosféru klasických zeleninovo-kvetinových sobotných trhov z čias 19. aj 20. storočia s mobiliárom v dizajne zodpovedajúcom súčasnosti. Dlhodobou stratégiou je znovu vybudovať komunitu predajcov a samozrejme aj kupujúcich, mesto bude napomáhať atmosfére trhov organizovaním nepravidelných podujatí. Žilinčania tak získajú ďalší kúsok mesta primárne určený na stretávanie a pobyt ľudí v kvalitnejšom prostredí a prestane byť oblasťou, cez ktorú obyvatelia iba prechádzajú.“ – TS Mesto Žilina

 

Žilinská tržnica vzišla z projektu Kreatívneho trhoviska v rámci kandidatúry Žiliny na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Aj keď Žilina titul nevyhrala, jeden z projektov, ktorý sa mestu podarilo zrealizovať v spolupráci s ÚHA je Tržnica Žilina.

 

Tržnica sa otvára úvodným podujatím 2. decembra a následne bude otvorená počas Adventného trhu až do vianoc, každý pracovný deň a sobotu od 8:00 do 17:00. Ďalší sobotný trh s kultúrnym programom predstaví Tržnica už 16. decembra. 

 

Program otvorenia tržnice

  • 09:00 Otvorenie Tržnice 
  • 10:00 Oficiálne otvorenie Tržnice, príhovor 
  • 10:30 Ľudová hudba Matúš Čík a Maťo Krenek 
  • 10:30 – 13:30 Remeselný workshop, drotár Juraj Šerík 
  • 12:00 Druhý vstup ľudová hudba Matúš Čík a Maťo Krenek
  • 12:00 Tvorivá dieľňa pre deti, výroba vianočných ozdôb a zdobenie Tržnice
  • 14:00 Christmas Lounge DJ set w/ DJ Showty  
  • 17:00 Vianoce pieskom maľované s projekciou – Anastasija Melencova

 

Tržnica sa vracia na miesto, kde Starý Trh fungoval dlhé roky. Nájdete ju v centre mesta medzi ulicami Horný val a J. M. Geromettu. Pre navigáciu kliknite sem.